Kliniğimizde deri (dış genital alan dahil), saç , tırnak ve oral mukoza hastalıklarının aşağıdaki hastalıklar başta olmak üzere tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Dermatoloji Bölümümüzde Yapılan Uygulamalar

 • Akne (ergenlik ve her yaşa bağlı yüz ve vücut sivilce lezyonları)
 • Saç Hastalıkları (Mevsimsel, doğum sonrası ve geçici saç dökülmeleri, saçkıran, diğer kalıcı saç dökülmeleri)
 • Derinin Mantar Hastalıkları (Gövde, kasık, saçlı deri ve ayakta bulunan mantar hastalığının tanısı, tedavisi ve koruyucu önlemler alınması)
 • Tırnak Hastalıkları (Tırnağın mantar hastalıkları, tırnakta renk değişiklikleri, kırılmalar ve tırnak kalınlaşmalarının ve batmasının tedavisi)
 • Alerjik Deri Hastalıkları (Kurdeşen (ürtiker) tedavisi ve nedenlerinin araştırılması , İlaç döküntülerinin tedavisi , Bebek ve çocuk hastalarda "atopik ekzema" tedavisi, Temas alerjilerinin (kontakt dermatit) tedavisi , Güneş alerjisi ve tedavisi
 • Derinin Paraziter Hastalıkları (Bit ve uyuz tedavisi)
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (Frengi ve Cinsel bölgede yerleşen siğil ve uçuk tedavisi)
 • Deri Kanserleri
 • Sedef hastalığı
 • Derinin viral döküntülü hastalıkları (Uçuk, zona, el ayak ağız hastalığı gibi)
 • Benlerin teşhis, takip ve tedavileri
 • Leke tedavisi (Doğum sonrasında ya da güneşe bağlı olarak oluşan lekelerin tedavisi)
 • Diğer Deri hastalıklarının teşhis ve tedavileri ( Kaşıntı, nasır, ağız içi yaraları, behçet, yüzde ve saçlı deride kepek, romatizmal deri hastalıklarının teşhis ve tedavisi)

Dermatoloji Bölümünde Yapılan İşlemler

Kriyoterapi (sıvı azotla dondurma veya buz tedavisi): Siğillerin, nasırların, derideki et benlerinin, aktinik veya seboreik keratozların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lezyon olan bölgeye sıvılaştırılmış azot gazı püskürtülür. O bölgede soğuk yanığı oluşturulur. Uygulama alanı su toplar sonra kabuklanıp temizlenir.

Elektrokoterizasyon: Siğil, et beni ve birçok cilt lezyonunda tedavi amaçlı, yakma tedavisi olarak bilinir. Lokal anestezi gerektirir.

İntralezyoner Enjeksiyon: Keloid, saçkıran hastalığı tedavisinde sorunlu alana enjeksiyonlar uygulanır. 1 aylık aralarla tekrarlanır.

Deri Biyopsisi: Her türlü cilt hastalığı tanısında şüphe duyulan durumlarda lezyonların olduğu bölgeden lokal anestezi altında punch denilen aletlerle biyopsi alınır. Patolojik inceleme yapılır.

Manuel Dermatoskopi: Benler, deri kanseri ve birçok cilt hastalığı tanı ve takibinde kullanılır.

Wood Işığı Muayenesi: Mantar hastalıklarının, vitiligo veya melazma gibi pigmentasyon hastalıklarının tanısında kullanılır.

Apse Drenajı: lokal anestezi ile apseler boşaltılır.

Tırnak Teli Uygulaması: Tırnak batmalarında cerrahi müdahale gerektirmeyen veya tercih etmeyen hastaların tedavisinde uygulanır.

Alerji Testleri

Prick (iğneleme): Solunum yolu ve gıda allerjenlerini içeren deri testidir. Önkol bölgesinden aplikatörler ile uygulama yapılır. 20 dk sonra sonuç alınır.

Patch (yama) Testi: Kontakt dermatit yani ekzema tanısında tetikleyici maddeleri tespit etmek amacıyla uygulanır. Bant şeklindeki test sırt bölgesine yapıştırılır. Bantlar 2 gün sırtta kalır. 2 gün sonra çıkarılan testlerdeki allerjenlerin olduğu alanlar işaretlenir. Geç reaksiyonlar nedeniyle 2 gün daha beklenir ve 96. saatte kesin sonuca varılır.

Kozmetik ve Antiaging Amaçlı İşlemler

Kimyasal Peeling: Salisilik asit yüzde ki sivilceler, sivilce izleri ve lekelerin giderilmesinde, glikolik asit antiaging amaçlı kırışıklık tedavisinde cilt yenilemede 2-4 haftalık aralarla yüze uygulanmaktadır.

Göz Çevresi Peeling: Göz çevresi ince kırışıklıklar, morluklar ve deri kalitesini artırmak için kimyasal peeling seanslar şeklinde

PRP (Platelet Rich Plasma): Hastanın kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinin dermal iğneleme( dermapen, roller) yada deri içine enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. Deri gençleştirme, akne izlerinin düzelmesi, gözenek sıkılaştırma için kullanılır.

Yüz mezoterapisi (mezolift): Çeşitli antiaging mezoterapi ürünleri küçük enjeksiyonlar olarak yüze seanslar şeklinde uygulanır

Göz Çevresi Mezoterapisi: Göz çevresi ince kırışıklıklar, morluklar, torbalanma için küçük enjeksiyonlar şeklinde seanslar halinde uygulanır

Saç Mezoterapisi: Saç dökülmelerinde, saç ekim sonrasında saç kalitesini artırmak amaçlı gerekli vitamin aminoasit ve özel maddelerin saçlı deriye enjeksiyonlar şeklinde uygulanmasıdır.

Saç İçin PRP İşlemi: Saç dökülmesinde, saç ekim sonrasında hastanın kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinin dermal iğneleme (dermapen, roller) yada deri içine enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır.

Botoks ile Kırışıklık Tedavisi: Kaş ortası, alın, boyun bölgesi, göz ve ağız kenarına uygulanan botox da istenmeyen kırışıklıklar ortadan kaldırılmaktadır. Etkisi 4-6 ay sürmektedir.

Botoks Uygulamasıyla Koltuk Altı Aşırı Terlemelerinin Tedavisi: Botox ayrıca koltuk altı terlemelerinde de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Etki süresi ortalama 6 aydır.

Dolgu: Yaşa bağlı olarak deriye destek olan bağ dokusunun zayıflaması ile istenmeyen sarkmalar meydana gelmektedir. Bu amaçla derinin kendi yapısına eşdeğer hyalarunik asit isimli dolgu maddesi destek amaçla yüze enjekte edilir.

Diyabet ve Cilt Komplikasyonları

Diyabet deri dahil vücudun her bölümünü etkileyebilir. Diyabetli kişilerin yüzde 33’ü yaşamlarının bir döneminde diyabet nedeniyle cilt hastalıklarına maruz kalmaktadır. Bazı deri bulguları diyabetin başladığının işareti olabilirken ilerleyen zamanlarda kan şekerinin kontrollü olmaması ile de deri bulguları görülebilir. Diyabet ilişkili çoğu cilt hastalığı önlenebilir ya da erken yakalanmış ise kolayca tedavi edilebilir bu nedenle cilt değişikliklerinde vakit kaybetmeden bir dermatoloğa (cilt doktoru) danışmak önemlidir.

DM ile birlikte görülen deri bulguları dört gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

 1. Diyabetik komplikasyonlar sonucu ortaya çıkan deri bulguları (diyabetik ülser)
 2. Diyabet tedavisine bağlı olarak ortaya çıkan deri bulguları (sulfonilüre ile ilişkili deri lezyonları, insüline bağlı lipohipertrofi, lipoatrofi ve alerjik reaksiyonlar)
 3. Enfeksiyonlar
 4. Diyabetik dermopati, nekrobiyozis lipoidika, diyabetik kalın deri, sarı deri, diyabetik bül, akantozis nigrikans, akkiz perforan dermatoz, vitiligo, liken planus, granüloma annulare, erüptif ksantoma gibi diyabete eşlik eden hastalıklardır.

Diyabet ile ilişkili olarak en sık deri kuruluğu ve kaşıntı şikayeti olduğunu saptanmaktadır. Lokalize kaşıntılar diyabette sık görülmektedir. Kuru cilt, zayıf kan dolaşımı, yanlış banyo temizlik ürünleri ve nemlendirme yöntemleri kaşıntıya neden olabilir. Bu kaşıntılar genelde bacakların alt kısmında, ayak bileklerinde, dış genitalde olmaktadır.

Gözlenen en sık deri bulgusu ise bakteriyel ve fungal enfeksiyonlardır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

 • Folikülit (vücutta ve saç köklerinde küçük sivilce benzeri lezyonlar)
 • Çıbanlar
 • Karbonkül (derin deri enfeksiyonları)
 • Tırnak etrafındaki enfeksiyonlar
 • İltihaplı dokular genellikle sıcak, şişmiş, kırmızı ve acı vericidir.

Diyabeti olan kişilerin diğer insanlara göre daha fazla bakteriyel enfeksiyonlara yatkınlığı vardır. Cilt doktorları iyi cilt bakım önerileri sunarak bu enfeksiyonların sıklığını azaltabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonları

Diyabetli kişilerde mantar enfeksiyonlarında suçlu genellikle Candida Albicansdır. Bu enfeksiyonlar genellikle derinin sıcak, nemli kıvrımlarında görülür. Sorunlu alanlar; erkek cinsel organının altı, ağız köşeleri, el ve ayak parmakları araları, tırnak etrafı, meme altı, koltuk altı ve kasık bölgesidir.

Ayak parmak aralarında, ayak tabanında ve tırnaklarda uzun süreli başka mantar enfeksiyonları da olabilir.Kaşımaya bağlı oluşan deri hasarları ayrıca bakteriyel enfeksiyonlara zemin oluşturabilir. Şüpheli ayak ve tırnak lezyonlarında erken zamanda beklemeden cilt doktoruna başvurmak tedavi açısından oldukça önemlidir.

Yaralar ve cilt şikâyetleri en çok ayakta yoğunlaştığı için ayak bakımının özel bir yeri olmalıdır.Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozularak, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşur. Bunun sonucunda, hissedilmediği için yaralanmalar fark edilmez; olaya enfeksiyon eklenir ve yara fark edildiğinde tedavisi çok zorlaşmış olur. Çoraplardaki kıvrımlar, ayakkabı yaralanmaları, ayakkabı içinde kalmış küçük kum ve benzeri maddeler, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olabilir. His kaybından dolayı ağrı fark edilmediği için de yara ilerler. Ayaklarının üşüdüğünden yakınan ve ısınmak için ayaklarını soba ve kalorifere yaklaştıran diyabetlilerde yanık da ortaya çıkabilir. Tırnak batmaları ağrı vermediği için, hasta enfeksiyon oluşup ayak şiştiğinde durumun farkına varır. Nasırlar, çatlak ve sıyrıklar, parmak arası yaraları, tırnakta batma, tırnakta kalınlaşma ve boşalmaların tedavisi erken dönemde mutlak bir cilt hekimi tarafından yapılmalıdır.

En çok ellerin üzerini, genital bölgeyi, yüzü tutan HPV virüsleri “siğil” adı verilen kabarıklıklar şeklinde lezyonlar yapar. Ayak tabanını tutarsa nasırla karıştırılabilir. Nasır sanılarak asitli solüsyonlar sürülmesi, kesilmesi ya da kurcalanması iyileşmeyen yaralara neden olabilir.

Diyabetli kişilerin boyun kenarında, kasıklarında ve koltuk altlarında gördüğümüz et benlerini ip bağlayarak düşürmeye çalışmak, asitli ilaç sürmek doğru olmayan yaklaşımlardır. Ayrıca sürtünme ve kaşıma nedeniyle kanama ve kopma oluşup yaraya dönüşebilirler. Bunların çok büyümeden Dermatoloji hekimi tarafından alınmaları doğrudur.

İnsülin veya diyabet için kullanılan haplardan dolayı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Eğer insülin enjekte ettiğiniz alanlarda deri döküntüleri ile karşılaşırsanız doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Cilde doğru bakım uygulamak çok önemli

Diyabet hastalarının cildi her zaman daha duyarlıdır. Uygun ve doğru bakım gerektirir. Cilt bakım ürünlerini seçerken cilt doktoruna mutlaka danışmak gerekir. Yanlış ve eksik kullanılan ürünler, diyabetin bulgularının maskelenmesine ve farkında olmadan şikâyetlerin ilerlemesine sebep olabilir. Gene diyabet hastaları herhangi bir cilt lezyonları olup olmadığını belirlemek için cildini kontrol etmeli ve erken dönemde bir cilt uzmanına (dermatolog) başvurmalıdır.

Bu Birimde Görev Alan Kadromuz